اردوغان: سوزاندن قرآن در سوئد توهین به حقوق اساسی مردم است

رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه در سخنانی گفت سوزاندن قرآن در سوئد به تمام کسانی که به حقوق اساسی مردم، آزادی‌ها و به خصوص مسلمانان احترام می‌گذارند، توهین می‌کند.

به گزارش گروه بین الملل خبر ساز، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه گفت که سوئد به سازمان‌های تروریستی اجازه می‌دهد تا در سرزمین‌های این کشور به فعالیت‌های خود بپردازند و از ما می‌خواهد که از پیوستن این کشور به ناتو حمایت کنیم.

وی که این سخنان را در کنفرانس خبری پس از نشست کابینه مطرح می‌کرد، خطاب به سوئد گفت: «اگر آنها اعضای گروه‌های تروریستی و دشمنان اسلام را تا این حد دوست دارند، به آنها توصیه می‌کنیم که دفاع از کشور خود را نیز به آنها بسپارند».

رئیس جمهور ترکیه در ادامه به اقدام اخیر اهانت به قرآن در برابر سفارت ترکیه در استکهلم اشاره کرد و گفت: «یکی از احمق‌ها (در سوئد)کتاب مقدس ما را سوزاند. وظیفه ما مسلمانان حفظ و بزرگداشت کتاب آسمانی خود است که خداوند آن را حفظ کرده است و تلاش میکنیم تا زندگی خود را بر اساس راهنمایی‌های قرآن در جنبه‌های مختلف زندگی شکل دهیم».

وی در ادامه تاکید کرد: «سوزاندن قرآن در سوئد، به تمام کسانی است که به حقوق اساسی مردم، آزادی‌ها و به خصوص مسلمانان احترام می‌گذارند، توهین می‌کند».

«راسموس پالودان» سیاستمدار راست افراطی روز شنبه با اهانت به ساحت و قدس قرآن کریم و اهانت به مسلمانان، این کتاب آسمانی را در مقابل سفارت ترکیه در پایتخت سوئد به آتش کشید. به دنبال این حادثه ترکیه دیدار با وزیر دفاع سوئد را لغو و سفیر استکهلم را احضار کرد.

بسیاری از کشورهای مسلمان نیز خشم خود را از سوزاندن قرآن در سوئد اعلام کردند. مراکش، اندونزی، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و شورای همکاری خلیج فارس و سازمان همکاری اسلامی این اقدام را محکوم کردند.

وزیر امور خارجه ایران نیز ضمن محکوم کردن هتک حرمت قرآن در سوئد گفت: نباید جریحه دار کردن احساسات مسلمانان جهان و اسلام هراسی به بهانه حمایت از آزادی بیان به امری مرسوم در برخی کشورهای اروپایی مدعی حقوق بشر تبدیل شود.

پایان پیام/./ ت 227

بیشتر بخوانید